Maciej Lipiec

Przewodniczący Klubu Charta w Polsce

Monika Nowak 

Wiceprzewodnicząca Klubu Charta w Polskce

Łukasz Płaczkowski

Sekretarz Klubu Charta w Polskce


 

Siedziba Klubu:

ZKwP oddział Częstochowa

ul. Sobieskiego 19 a lok.3

42-200 Częstochowa

tel. 34 324 46 12

 

Wszelkie informacje do zamieszczenia na stronie klubu prosimy kierować pod adres e-mail

 CHART TUAREGÓW – AZAWAKH

  Autor: Teresa Sokolnicka


Ten szlachetny krótkowlosy chart, pochodzący z Nigru i Mali a więc terenów wysunietych znacznie bardziej na południe, od tych na których wystepuje sloughichart arabski. Swoja egzystencję w Europie rozpoczął dopiero w 1970 roku, kiedy to pierwsze egzemplarze tej rasy trafiły do Francji, w 1971 roku do Jugosławi a w parę lat później do RFN.
Ponieważ najszlachetniejsze psy tej rasy spotykano w dolinie rzeki Azawakh, przepływającej przez terytorium Mali, przyjęto i zatwierdzono dla tej rasy w FCI nazwę chart arabski – Azawakh.
Chart Azawakh podobnie jak Sloughi, używany bywa w swej ojczyźnie do polowania na: gazele, szakale i zające. Pustynne warunki klimatyczne i ograniczone warunki bytowe wpłynęły niewątpliwie na ukształtowanie jego sylwetki, tworząc z czasem typ psa o niebywale suchej i szlachetnej budowie.
Surowe zasady ograniczające hodowlę polegające na kastracji psów niehodowlanych, zabezpieczeniu suk przed pokryciem i ograniczenie liczby szczeniąt w miocie są od wieków stosowane przez plemiona Tuaregów. Ograniczenia te są spowodowane często bardzo trudnymi warunkami egzystencji i sprawiły, że rasa ta w swym rodzinnym kraju jest prawie na wymarciu.
Wzorzec charta Azawakh zatwierdzony dopiero 1.01.1981 roku nr 387 (ustalony przez Francję, która tej rasie patronuje), zaznacza wyraźnie, że jest to pies wybitnie wysokonożny i krótki a stosunek wysokości do długości ma się jak 10:9. Tak więc przyjmując średni wzrost psa 68 cm a suki 66 cm, to długość powinna wynosić o około 7 cm mniej. Co w porównaniu ze sloughi różnica równa się około 5 cm.
W tej rasie rozróżniamy dwa typy: piaskowy (sand) o jasnym umaszczeniu i silniejszym kośćcu oraz typ czerwony lub pręgowany o lekkiej budowie, w całości delikatniejszy.


Jak już wspomniałam, od roku 1970 zaczęły pojawiać się na ringach Europy Zachodniej i Krajów Demokracji charty Azawakh, były to niewątpliwie egzemplarze szlachetne ale brak oficjalnie zatwierdzonego wzorca przez FCI, sprawił, że psy te sędziowano na ringach razem z chartami arabskimi Sloughi. Dochodziło do nieporozumień i dopiero zatwierdzenie przez FCI bardzo dokładnego wzorca rozwiązało problem.Od 1.01.1981 roku chart Tuaregów Azawakh jest sędziowany
jako oddzielna rasa.
Już wspmniałam wzorzec charta Azawakh jest sprecyzowany bardzo dokładnie, co
pozwala na prawidłową ocenę psa na ringu. Azawakha sylwetka- ktorą cechuje prosta linia grzbietu, głęboka wyraźnie wysklepiona klatka piersiowa i stosunkowo strome kątowanie kończyn, sprawia, że
pies ten robi wrażenie bardzo wysokonożnego. Sprężysta i bardzo delikatna skóra, pokryta krótkim przylegającym włosem, pokrywa suche, dobrze rozwinięte mięśnie.
Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej finezyjnych chartów, któremu specjalnego uroku dodaje charakterystyczna oprawa oka.
Psychika tych psów, sposób bycia z zachowaniem rezerwy w stosunku do otoczenia, jeszcze bardziej podkreśla jego orientalny charakter. Egzemplarze, które najczęściej spotykamy na ringach są w typie (Rot) umaszczone rdzawe, lekkiej budowy i bardzo eleganckie.
Charta Azawakh piaskowego czy też pręgowanego nie miałam okazji sędziować. Charakterystyczną cechą umaszczenia Azawakha w odróżnieniu od arabskiego Sloughi (Magreb) są obowiazkowo białe znaczenia na piersi, końcu ogona, czasem nieznaczne na głowie oraz typowe dla tej rasy białe znaczenia kończyn od śladowych po wyraźnie białe „skarpetki” sięgające stawu nadgarstkowego i skokowego.

Kończąc omawiać tą piekna rasę i egzotyczną, zgodnie z obowiązujacym wzorcem wymieniam wady, które należy brać pod uwagę w czasie sędziowania, są to: uszkodzenia skóry, blizny, ślady łysin, ogólny brak szlachetności.
Wady które powodują dyskwalifikację: nietypowe wrażenie, brak elegancji, ciężki chód, przodozgryz, łysiny, gruby, długi włos, umaszczenie łaciate, umaszczenie przesiane, brak białych znaczeń kończyn,
wyraźnie zaznaczony stop, wadliwa linia grzbietu (zbyt podniesiony kłąb w stosunku do zadu), zbyt stromy zad.

Ilość odwiedzin: 1178428